TURBO HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Turbo nedir.
Turbonun görevleri nelerdir? Turbo nasıl çalışır? 
Turbo çalışma prensibi 
İntercooler nedir.ne işe yarar. 
Turbo montajı.
Turbonun temel arıza nedenleri.
Turbo Montaj Esanasında dikkat edilmesi gerekenler.
Turbolu araç kullanma önerileri.

 

Turbo Nedir.

Turbo motorların gücünü artırmak için kullanılan sistemlerdir. 
Turbo, egzoz gazı ile çalışan bir süperşarj olarak tanımlanabilir. Gücünü süperşarj gibi kayışlardan ve dişlilerden değil, egzoz gazının basıncından alır. Yanma odasında patlayan hava benzin karışımı, gaza dönüşerek egzoz süpaplarından egzoz manifoltuna doğru itilir. Bu aşamada egzoza giden gazın basıncı, yol üzerindeki turbonun pervanesini döndürür ve bu yönlü pervane sayesinde gazın önemli bir kısmı türbüne girer.

Türbün basınçlı gazla dolduğu andan itibaren ters yöndeki kompresör pervane de basınçla dönmeye başlar. Gazı, basınçlı bir şekilde, dışarıdan alınan ve emme manifoltuna giren temiz havanın üzerine püskürterek motora giren toplam hava yoğunluğunu ve basıncını normalin yaklaşık yüzde 50 daha üstüne çıkarır. Bu da içeri giren havanın yakıtla birlikte ateşlendiğinde çok daha şiddetli bir patlama gerçekleştirmesini sağlar. 

Turbonun Görevleri Nelerdir? Turbo nasıl çalışır?

Turbonun görevi daha fazla soğuk havayı motora vererek performansı arttırmaktır. 

Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur. Bu yüzden motordan içeri giren hava ne kadar yoğun olursa içerdeki patlama o derece şiddetli olur. Bu sayede de üretilen güç ve tork da fazlalaşır. Otomobillerin soğuk havalarda daha iyi performans sergilemesinin sebebi budur. Turbo ise daha fazla soğuk havayı motora vererek performansı artırır..

Turbo Çalışma Prensibi

İntercooler Nedir. Ne işe yarar.

intercooler hava soğutucu radyatördür.

Kompresyona uğrayan hava ısınır.ısınan hava ise genişler.bu yüzden turbodan gelen basınç artışı havanın motora gitmeden önceki ısınmasının sonucudur iyi bir güç artışı için silindirler daha fazla hava moleküllerine ihtiyaç duyarlar sadece basınç motorun gücünü artırmaya yetmez. İnterccoler radyatörü turbochargerden gelen basınçlı havanın içinden geçmesini sağlar. İnce kanallardan geçen basınçlı gaz süzülür ve soğutulur. Bu sayede motora daha fazla hava molekülü girmesi sağlanır

TURBO MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1. Motor yağı, yağ filtresi ve hava filtresini KESİNLİKLE yenileyiniz.
2. Yağ giriş ve dönüş contalarında KESİNLİKLE silikon kullanmayınız
3. İnterkol iç ve dış temizliğini KESİNLİKLE yapınız.
4. Hava emiş ve basınç sistemindeki tüm hortumların temizliğini KESİNLİKLE yapınız. Emiş ve basınç hortumlarında kalmış olan yabancı cisimler ( üstüpü, bez, cıvata, pervane parçaları vs) turbo nun emme pervanesini hasarlandırır.
5. Motor yeni revizyon yapılmışsa mutlaka TURBOSUZ çalıştırınız. Aksi halde yağ kanallarında kalmış olan metal çapakları ve rektefiye talaşları turbo yataklarını aşındırıp turboya hasar verecektir.
6. Turbo yağ giriş ve dönüş borularının temiz ve açık olmasına dikkat ediniz.
7. Eksoz manifoldunda ve borularında yabancı cisimler kalmışsa mutlaka temizleyiniz. Aksi halde turbo şaft kanatları hasarlanacaktır.
8. Turbonun ön yağlamasını yapınız. Turboyu takmadan önce yağdanlıkla bir miktar yağ doldurunuz.
9. Motoru ilk çalıştırma sırasında stop müşür kablosunu çıkarıp motor çalışmadan bir süre marşa basarak yağ devrinin tamamlanmasını sağlayınız.
10. Aracın motoru iyi değil ve karter kompresörü fazla ise havalandırma hortumunu dışarı boşa sallayınız.

TURBOLU ARAÇ KULLANMA ÖNERİLERİ

1. Aracı ilk çalıştırmadan hemen sonra yüksek gaz verilmemeli, rölantide en az 5 dakika çalıştırılmalı
2. Motor stop edilmeden önce 1 dakika rölantide çalıştırılmalı
3. Arac'a sık ara gazı verilmemeli.

TURBONUN TEMEL ARIZA NEDENLERİ

1. Yağ Kirliliği
Özellikle motor revizyonlarından sona motorun yağ kanallarında kalan talaşlar ve çapaklar motora monte edilen yeni veya bakımı yapılmış turbo şarjın burçlarında, milinde ve gövdesinde derin çiziklere ve aşınmalara neden olacaktır. Bu durumda turbo şarj arızalanacak ve kullanılmaz hale gelecektir.
2. Yağlama Yetersizliği
Uzun süre kullanılmış ve değiştirilmemiş kirli yağ ve dolmuş yağ filtresi yetersiz yağlamaya neden olur. Turboşarja gelen yetersiz yağ nedeni ile turbo şarj milinde ve burçlarda menevişlenmeye ve yanmaya neden olur. Turrboşarj yağ giriş-çıkış filanşlarına sürülen silikon sıvı contalar turbo şarj yağ kanalarının tıkanmasına yetersiz yağlanmaya sebep olur.
3. Emme Pervanesinde Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar
Hava filtresi tarafındaki borularda kalan cıvata üstüpü somun vs gibi yabancı cisimler resimde görüldüğü gibi pervanenin hasarlanmasına neden olacaktır.
4. Türbin Tarafından Yabancı cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar
Motor sibop kestiyse – piston sardıysa yada manifolttan bir parça koptuysa bu parçalar turbo şarj mili kanatlarında hasara neden olur.
5. Yetersiz Havadan Kaynaklanan Hasarlar
Hava filtresi tıkalı olduğunda yetersiz hava nedeni ile hava filtresi yönüne doğru asılacak ve ileri geri EKSENEL BOŞLUK oluşturacaktır. Sonuçta Rotor Merkezleme yatağı bozulacak, turbo mutlaka arıza yapacak ve turbo kompresör salyangozuna yağ dolacaktır.